
Vi må ikke glemme
Ernst Aberle forteller
Om lydboken
«Jeg trodde virkelig ikke det fantes jøder i levende live lenger.» Ordene kom fra en forbløffet, tysk vaktsoldat på Grini i 1943 da han oppdaget at fangen Ernst Aberle var jøde. Selv visste tyskeren at jødene ble gasset i hjel. Aberle unngikk å bli sendt til utryddelsesleirene i Tyskland sammen med andre jøder i Norge fordi han var gift med en ikke-jøde – og dermed overlevde han krigen.
Det er et langt perspektiv i Aberles historie. Han ble født i Berlin i 1898, og der vokste han opp. Under 1. verdenskrig var han soldat i den tyske hær. Etter krigen opplevde han jødefiendtligheten og forpøblingen i Tyskland utover i 1920-årene. I 1929 flyttet han til Tsjekkoslovakia, og like før krigsutbruddet var han den siste jøden som slapp ut av Tsjekkoslovakia til Norge i november 1939.
"Når jeg nå beretter min egen og mitt trossamfunns historie, er det for å fortelle de som er unge hva rasisme og diktatur har ført til - og fortsatt fører til", sa han.
Flere lydbøker av Ernst Aberle
- Den farlege naturenArvid Møller
- Alene mot mammaArvid Møller
- Jørgine BoomerArvid Møller
- Fjellfører i JotunheimenArvid Møller
- TaterdronningenArvid Møller
- JotunkongenArvid Møller
Lydbøker du kanskje også liker
- SpillerenSimon Shuster
- BlåmannJack Rostøl, Nils Helge Amdal
- Er det du, Laurits?Arnfinn Haga
- PerAksel Fugelli
- SpitfireRagnar Askeland, Birger Tidemand-Johannessen
- Tjukke- Knut blir tynn(ere)Knut Høibraaten, Mads Bøyum











