
En kort introduksjon til den nye imperialismen
1870-1920
Serie: En kort introduksjon
Sjanger: Historie
Om lydboken
Vår fortid deles gjerne inn i epoker, og årene mellom 1870 og 1920 er kjent som «den nye imperialismens» tidsalder. Europeiske kolonimakter og handelsselskaper hadde lenge vært på plass i alle verdensdeler, men det er først etter 1870 at dampskip, telegraflinjer, jernbaner, medisiner og mer dødelige våpen for alvor gjør det mulig å erobre store deler av Asia og Afrika.
Nytt er også at Storbritannia for første gang utfordres av rivaliserende industristater, der europeiske land får følge av USA og Japan som imperialistmakter. Lydboka løfter fram økonomiske, politiske og ideologiske drivkrefter bak det nye kappløpet, som ble ytterligere forsterket av rasisme og ytterliggående nasjonalisme.
Også virkningene innad i afrikanske og asiatiske samfunn blir diskutert, der det legges vekt på linjer fram mot dagens globale ulikhet og økologiske sårbarhet. Det er også gitt plass til den første verdenskrigen, der kolonienes materielle og menneskelige ressurser var avgjørende for utfallet.
Flere lydbøker i En kort introduksjon
- En kort introduksjon til klimahistorieEivind Heldaas Seland, Kikki Flesche Kleiven
- En kort introduksjon til Danmark-Norge som kolonimaktFinn-Einar Eliassen
- En kort introduksjon til Jugoslavia-konfliktenSvein Mønnesland
- En kort introduksjon til Det osmanske riketJan-Erik Smilden
- En kort introduksjon til Norge på 1800-talletMerethe Roos
- En kort introduksjon til jernalderen i NorgeIngrid Ystgaard
- En kort introduksjon til Snorre SturlasonSverre Bagge
Flere lydbøker av Tore Linné Eriksen
- AfrikaTore Linné Eriksen
- Sør-Afrikas historieMarianne Millstein, Tore Linné Eriksen
Lydbøker du kanskje også liker
- Ondskapens ansiktMargit Sandemo
- Vandring i mørketMargit Sandemo
- Is og ildMargit Sandemo
- VergeløsMargit Sandemo
- Cosa NostraJohn Dickie
- IldprøvenMargit Sandemo















